Karın Germe

Karın Germe

Çoklu gebelikler ve genetik faktörler, karın derisinde gevşeme, sarkma, yağ birikimi ve çatlaklara sebep olabilir. Aşırı ve hızlı kilo verme sonucu da karın derisi sarkabilir. Karın germe gevşek ve sarkık olan karın dokusunun düzeltilmesi için yapılan işlemdir. Karın germe işlemi sırasında çok farklı teknikler kullanılabilir. Eğer sadece bölgesel yağ fazlalığı söz konusuysa liposuction yapılarak istenen netice alınır. Ancak fazla deriye eşlik eden gevşek ve sarkık deri varsa, bu durumda istenmeyen yağlarla birlikte derinin de çıkarılması gerekir. Eğer karın kasında gevşeme, zayıflık ve ayrışma söz konuysa (bu doğumlara bağlı olarak oluşabilir), bu durumda tam bir karın germe işlemi yapılmalıdır. Karın germe ameliyatının sonuçları teknik olarak kalıcı olmakla birlikte, işlemden sonra uygulanacak egzersiz programı ve kilo konusundaki dikkat, sonucun uzun yıllar devamını sağlayacaktır. Aksi takdirde, kilo alıp vermeye devam edilecek olursa, elde edilen sonuç büyük oranda etkilenebilir. Bu nedenle ileri derecede kilo vermeyi düşünenler veya gelecekte gebelik planlayanlar karın germe ameliyatını ertelemelidirler.

Karın germe sağlıklı ideal kilosuna yakın kişilerde ve kas tonusu iyi olanlarda başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. İyi adaylar; yaşamı tehdit eden hastalığı olmayan, sigara içmeyen ve pozitif yaklaşıma sahip insanlardır. Ek olarak daha önceden geçirilmiş bir karın ameliyatı, karın germe ameliyatında zorluklar yaratabilir. Sezeryan geçiren kadınlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Sezeryana bağlı olarak oluşan nedbe, karın germe ameliyatı ile birlikte çıkarılabilir.

Tam bir karın germe ameliyatı kasık bölgesinden geçen enine bir kesi ile yapılır. Kesinin uzunluğu ve boyu, yapılması gereken düzeltme işlemiyle doğrudan ilintilidir. Bu kesinin içinden zayıflamış karın kasları onarılır. Aşırı yağ, deri ve dokular alınır. İkinci bir kesi göbek bölgesinde yapılarak, üst karın bölgesindeki fazlalıklar düzeltilir. Kesinin boyu çoğunlukla çıkarılması gereken fazla derinin miktarıyla ilintilidir. Düzeltilmesi gereken bölge sadece göbek altındaysa kısıtlı bir kesi yapılır. Buna mini karın germe işlemi adı verilir ve bu işlem sırasında liposuction da kullanılarak fazla yağlar alınabilir. Karın germe ameliyatı işlemden hemen sonra düz, daha sert ve gergin bir karın dokusuna yol açar. Nihai sonuç başlangıçta görülen şişlik tarafından gölgelenebilir. Gerginlik ilk günlerde dik durmanızı engelleyebilir. Bir kaç hafta içinde daha dik durmaya, yeni ince profilinizle güvenle yaşamaya başlarsınız.

İşlem bittikten sonra karın bölgenizi örten bir sargıyla birlikte özel bir korse giydirilir. Hafif bükük pozisyonda yürümeniz istenir. Deri altında toplanabilecek kan ve sızıntıları toplamak amacıyla dren adı verilen plastik bir tüp kullanılır. Taburcu edilmeden önce almanız gereken ilaçlar, ameliyatla ile ilgili yapmanız gerekenler ve kontrole geleceğiniz zamanla ilgili bilgiler size anlatılır.

İyileşme sırasında şişlik, rahatsızlık, dik durmada zorluk beklenen özelliklerdir. Ayrıca bunlar basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilen şikayetlerdir. Kendinizi rahat ve güçlü hissettiğiniz anda yürümenize izin verilir. Bu da, pıhtılaşmayla ilgili olabilecek komplikasyonları azaltır. Çok dik durmanız istenmez. Ağır yük kaldırmanıza izin verilmez. Yapılan ameliyatın özelliklerine göre tam olarak dik durabileceğiniz süre belirtilir. Bu döneme kadar yatarken dizlerinizin altında yastık bulundurmanız, ya da başınızı bir kaç yastıkla yükseltmeniz iyileşmenizi kolaylaştıracaktır. Genellikle ameliyattan sonra birkaç gün içinde hafif aktivitelere başlanabilir. Başlangıçta iyileşme ilk 5-10 gün içinde gerçekleşir. Eğer alınması gereken dikişiniz varsa, ameliyat gününüzü takip eden bu süre içinde alınır. Bir kaç hafta içinde normal günlük aktivitelerinize başlayabilirsiniz. Fakat ağır yük taşımanız yaklaşık 6 hafta süreyle istenmez. Kesi hatları ve şişlikler zaman içerisinde daha iyiye giderler. İlk haftalarda güneşten korunmanızda fayda vardır.

Karın germe ameliyatının sonuçları ameliyattan hemen sonra fark edilir. Fakat son halini alması birkaç ayı bulur. Karın bölgesinde uyuşukluk ve sertlik hissi izleyen aylar içerisinde giderek azalır. Kesi hattının tam olarak istenen noktaya gelmesi bir yıl veya daha fazla sürebilir. Kalıcı olmakla birlikte, bu çizgilerin çoğu giysi ve mayo ile gizlenebilecek durumdadırlar. Yeni profiliniz daha gergin ve düz bir karın sağlar. Spor yapmanız ve kilo konusunda dikkatli olmanız, bu sonucun devam ettirilmesinde çok faydalıdır. Yaşlandıkça dokularınızda gevşeme kaçınılmazdır. Fakat bu durum ameliyat olmadan önceki durumla kıyaslandığında son derece sınırlıdır.

İletişim

0 312 466 66 83
Büyükelçi Sok. No:12/10
Kavaklıdere Ankara