Lazer Liposuction

Lazer Liposuction

Yağ alma en çok uygulanan plastik cerrahi operasyonlarındandır. Vücudun çeşitli yerlerinde yağ depolanması olabilir. Uygun diet ve egzersize rağmen bu bölgedeki yağlar erimez. Liposuction tek başına uygulanabileceği gibi, başka ameliyatlarla da birlikte uygulanabilir (ör. karın germe) .

Değişik liposuction teknikleri olmasına rağmen, en sık tümesan teknik uygulanmaktadır. Bu yöntemde yağ alınacak bölge lidokain, adrenalin, serum fizyolojik solüsyonundan oluşan tümesan solüsyonu ile iyice şişirilir. Bu hem ağrıyı azaltır, hem kanamayı önler hem de yağ hücrelerini parçalayarak yağ emmeyi kolaylaştırır.

Liposuction ameliyatı toplumdaki yaygın inanışın aksine son derece güvenli bir ameliyattır. Bu ameliyatta en büyüğü 6 mm kalınlığında içi boş iğnelerle deri altındaki yağ dokusu vakum yardımıyla emilir. Bu vakumu sağlayan aspiratör oldukça güçlü bir motora sahip olmalıdır. Eğer yağ aldıktan sonra yüze yağ verilecekse enjektörle çekilerek yağ alınır. Bu yöntemde yağ hücreleri bütünüyle alınarak o bölgedeki yağ hücre sayısı dolayısıyla yağ miktarı azaltılmaktadır. Liposuction dah çok belirli bölgelerdeki yağ alınıp kontur düzeltmek için yapılsa da sonuçta zayıflamayı sağlayan bir yöntemdir. Ciltaltındaki yağlar alındığında ise ciltte bir gevşeme olup sarkmaya doğru gidebilir. Bunun için ise ameliyat sonrası masaj ve LPG uygulanabilir.

Liposuctiondan sonra ciddi bir kanama olmasa da morarma şeklinde kanamalar sık görülür. Ameliyattan 4-5 gün sonra kızarıklık, ateş ve şişlik ise enfeksiyona işaret eder. Bu durumda ise antibiyotik tedavisi yeterlidir. Yağ embolisi riski ise yok denecek kadar azdır. Emboli (tromboemboli) riski ise yaşlı, sigara içenlerde vardır. Kontur bozukluğu, asimetrik görünüm ve düzensizlikler de ameliyat sonrası görülebilse de ufak rötuşlarla giderilebilir. Yağ alınan bölgelerde hissizlik görülebilir fakat birkaç ayda his geri döner. Ameliyat sonrası 3-4 gün çok şiddetli olmayan ağrı hissedilebilir. Ameliyattan sonra en az 2 gün dinlenmek gereklidir. İlk üç hafta ise gece gündüz korse giyilmelidir.

İletişim

0 312 466 66 83
Büyükelçi Sok. No:12/10
Kavaklıdere Ankara