Meme Ameliyatı

Meme Ameliyatı

Ankara’da meme büyütme ameliyatı, rinoplasti ameliyatından sonra en sık yapılan ameliyattır. Hasta meme büyütme ameliyatından çıktıktan sonra sonucu hemen görür. Eğer ağır bir işte çalışmıyor ise 2-3 gün dinlendikten sonra işe başlayabilir. Dolayısıyla diğer estetik cerrahi operasyonlarındaki istirahat zamanı, meme büyütme ameliyatlarında çok kısadır.

Meme büyütme ameliyatlarında volüm sağlayıcı bir çok materyaller kullanılmasına rağmen günümüzde altın standart silikon içerikli meme protezlerdir. Protezin içindeki silikon vücut ile temas etmez. Şu an Amerikan FDA onaylı protezler bütün dünyada güvenilir bir şekilde meme büyütme ameliyatlarında kullanılmaktadır. Meme büyütme ameliyatına ihtiyacınız, size bağlıdır. Eğer balenli sütyen kullanarak istediğiniz meme büyüklüğüne ulaşıyorsanız. Siz meme büyütme ameliyatına aday bir hastasınız.

Yapılacak iyi bir muayene, sarkıklık olup olmaması, cilt yapınız ve elastikiyetiniz değerlendirilerek yanlız meme büyütme ya da meme dikleştirme+meme büyütme ameliyatına karar verilir. Yine ilk muayenede gögüs kafesinizin ve meme dokunuzun varlığına göre size önereceğim meme protez volümünü belirlemekteyiz. Burada göğüs kafesiniz değişmeyeceği için daha önce kullandığınız balenli sütyeninizin B-C cup’ına geçersiniz. Meme büyütme ameliyatlarında amacım doğal ve dolgun kişinin vücuduna uygun meme büyüklüğüdür. Meme büyütme ameliyatlarında protezin giriş yeri olarak meme ucu, meme altı kıvrımı ve koltuk altı kesileri tercih edilir. Ben meme büyütme ameliyatlarında eğer sarkıklık yok ise meme ucu ve meme kıvrım altı(submammary) kesisini tercih ediyorum. Yerleşim yeri olarak hastanın meme dokusunun varlığına göre kas altı veya kas üstü-meme dokusunun arkasına yerleştirmeyi tercih ediyorum. Her iki teknikte de protez meme dokusu ile temas etmemektedir. Hastanın ileride hamilelik sonrasında süt vermesinde olumsuz bir durum olmamamaktadır.

Ankara’da meme büyütme ameliyatını, genel anestezi altında yapmaktayım. Yaklaşık ameliyat süresi 1- 1.5 saat civarındadır. Hasta isterse aynı gün evine çıkabilir. Kas altı dual plane yerleşimli meme büyütme ameliyatında hasta 1-2 gün göğsünde gerginlik hissedebilir. Ancak dayanılmaz bir ağrı olmaz. Hastaların çoğu ağrı kesiciye bile ihtiyaç duymamaktadır. Kas üstü yerleşimde ise hasta göğüsünde bu gerginliği dahi hissetmez. Meme büyütme ameliyatından 2-3 gün sonra sütyen kullanmaya başlandığında görüntü doğaldır. 2-3 ay sonra sütyeninizi çıkardığınızda görüntü daha da doğallaşır. Hatta memenizde protez olduğunu dahi unutursunuz.

Meme Büyütme

En fazla uygulanan plastik cerrahi ameliyatlarındandır. Yaş, genetik faktörler, hamilelik, kilo değişiklikleri, güneşe maruz kalma ve yerçekimiyle memelerin şekli değişebilir. Meme protezi ile dolgun ve şekilli memeler elde etmek mümkündür. Meme büyütme operasyonu göğüslerini çok küçük bulan hanımlar için uygulanır Bu operasyonda meme büyüklüğü silikon protezler yardımı ile artırılır.. Sarkmış memelerde ise protez işe yaramaz, meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme protezi koymak gereklidir.

Meme protezleri şekil, doku ve profil bakımından farklılıklar gösterir. Yuvarlak veya damla şekilli, düz veya pürtüklü yüzeyli, profilden ise standart, orta veya yüksek profilli olabilir. Seçim ise hasta ve doktorun birlikte karar vereceği bir konudur. Meme protezleri iki türlü yerleştirilebilir; pektoral kas altına veya meme dokusu altına (pektoral kas üstüne). Bu seçim tamamen doktora kalmış bir seçimdir, hastanın meme dokusuna, kas yapısına, göğüs kafesi yapısına vs. göre doktor karar verir.

Meme protezi üç insizyonla yerleştirilebilir;

  • Meme başı etrafından yapılan kesi ile
  • Meme altından yapılan kesi ile
  • Koltuk altından yapılan kesi ile (bu yöntemle sadece serum fizyolojikli doku implantı yerleştirilebilir.

Operasyon 1-2 saat sürer. Operasyon sonrasında hastanede bir gün yatmak yeterlidir. Ameliyattan sonra özel bir sütyen giymek gerekir.

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı (Reduction Mammoplasty) ile memenin içerisindeki bezlerden ve yağlardan bir kısmı ve bir miktar deri alınarak meme hem küçültülür hem de memeye şekil verilir. Meme küçültme ameliyatı, sadece meme şekli ve büyüklüğünü iyileştirmekle kalmaz aşırı büyüklükteki memelerin oluşturduğu boyun ve sırt ağrısı gibi, hastaların sıklıkla şikâyetçi olduğu sorunlara da kalıcı bir çözüm getirir. Memelerdeki aşırı büyüklük, ergenlik sonrası dönemde ortaya çıkabileceği gibi, gebelik sonrasındaki dönemde ciddi bir boyuta ulaşabilir.

Yara iyileşme problemleri genellikle ameliyatta kullanılan kalın dikişlerden kaynaklanır. Genellikle bir kaç günlük pansumandan sonra iyileşirler. Asimetri bu ameliyattan sonra karşılaşılabilecek sorunlar arasındadır. Ciddi asimetrilerde bir rötuş ameliyatı gerekebilir. En zor düzelen deformiteler meme ucunun gereğinden fazla yukarıya kaldırıldığı durumlardır. Göğüsleri cerrahi olarak kaldırmak kolayken sarkmalarını sağlamak çok daha zor olmaktadır.

Meme Dikleştirme

Hamilelik, emzirme ve yer çekimi etkileri nedeniyle yıllar içerisinde göğüslerde sarkma meydana gelmektedir. Cilt elastikiyetini kaybeder, şeklini yitirir ve ileriye olan mesafesi yani protrüzyonu azalır. Bununla beraber meme başının etrafındaki koyu renkli cilt genişler. Meme dikleştirme operasyonu meme küçültme operasyonundan daha küçük bir cerrahidir. Dikleştirme işlemi sırasında meme başının etrafındaki koyu renkli cildin boyutu küçültülür. Meme dokusunun hacmi yeterli ise şekil verilerek dikleştirmek mümkündür.

Memede hem sarkıklık hem de hacim kaybı varsa silikon protezler ile hacmi arttırmak gerekir. Kadınlar bu farkı göğüslerinin sutyen içerisinde hacimlerine bakarak karar verebilir. Bu operasyon göğüslerdeki sarkmayı durdurmaz sadece sarkma öncesi haline getirir. Eğer çocuk düşünüyorsanız bu operasyonu ertelemeniz daha mantıklıdır. 2–3 saat süren bir operasyondur. Hastanede 1 gün kalmak yeterlidir. Çoğu eriyen dikişler olmak üzere erimeyen dikişler 10–15. gün alınır. 1 ay kadar sıkı sutyen giyilir. 2–4 ay sonra göğüslerin şekli oturur ve yara izleri söner.

http://www.ankaramemebuyutme.com/

İletişim

0 312 466 66 83
Büyükelçi Sok. No:12/10
Kavaklıdere Ankara