Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı

Ankara’da rinoplasti ameliyatı yapan bir doktor olarak öncelikle belirteyim, rinoplasti (burun estetiği) ameliyatları estetik cerrahinin en zor ameliyatlarından biridir. Estetik burun ameliyatı kişinin yüz yapısı ve yüz oranlarına göre değerlendirilmeli ve kişiye özel planlama yapılmalıdır. Ameliyat sonrasında kişinin yüz ifadesi, bakışları değişmemelidir.

Estetik burun ameliyatına karar verdikten sonra güvenebileceğiniz bir estetik cerraha başvurmanız gerekmektedir. Burada en önemli referans doktorla yüzyüze görüşmek ve daha önce ameliyat olan kişilerin sonuçlarını canlı görebilmektir. Ancak ameliyat sonucunu değerlendirirken hastanın ameliyat öncesi burun şekli, deri yapısı ve revizyon ameliyatı olup olmaması da son derece önemlidir.

Ben rinoplasti ameliyatını Ankara’da bulunan tam teşekküllü bir hastanede ve tercihen genel anestezi altında yapıyorum. Burun ucu estettiği (tip plasti) ve burun ucu kaldırma operasyonlarını sedasyon anestezi dediğimiz anestezi yöntemini tercih ediyorum. Ortalama burun estetiği ameliyat süresi yaklaşık 1,5 saat civarında. Tabiki bu süre hastanın burun yapısı ile ilişkili; sekonder burunlarda ve burun içi devisyonu olan hastalarda; saddle nose ( semer burun ) daha da artabilir.

Estetik burun ameliyatı sonrasında 2-3 saat dinlendikten sonra dilerseniz evinize gidebilirsiniz. Ancak ben bütün hastalarıma ameliyat sonrasında 1 gece hastanede geçirmesini ve hemşire bakımı almasını öneriyorum. Ertesi gün eğer tampon kullanmış isem hastaneden taburcu olurken tamponları alıyorum. Tül yapışmayan tampon olduğu için şimdiye kadar hiçbir hastam herhangi bir ağrı ifade etmedi.

Daha önceleri estetik burun ameliyatlarında çok uzun ve yapışan tampon konulurdu. Bu da günümüzde şehir efsanesi gibi tampon çok uzun ve ağrılı bir girişim olarak hastalarımız tarafından algılanmaktadır. Estetik burun ameliyatında eğer deviasyon yok ise burun tamponu uygulamıyorum. Burun estetiği ameliyatı sonrasında ağrınız olmaz ya da basit ağrı kesici kullanarak bu ağrı problemini kaldırabilirsiniz...

Şimdiki burun estetiği ameliyatlarında, tekniklerinin ilerlemesi, daha ince aletler(mikro aletler) ve hipotansif anestezi ile eskiden olan burun şişliklerini de çok görmüyoruz. Burun estetiği ameliyatı için kendinize 7-10 gün arasında zaman ayırmanız yeterlidir.

Burun alçısını 1 hafta sonra aldıktan sonra yaklaşık 5-7 gün ince bantlarla burun flasterleniyor. Ameliyattan 2 hafta sonra burun tamamen açık kalıyor. 2-3 hafta sonra şişliklerinizi çevrenizdekilerin anlayamayacağı doğallığa ulaşıyor.İdeal bir rinoplasti ameliyatında yüz ile uyumlu doğal ve güzel bir burun elde etmek gerekir. Rinoplasti ameliyatı burun küçültme ameliyatı değildir. Ancak büyük burunları da küçültmek gerekir. Burunu küçülterek kaldırmak ise estetik açıdan felakettir. Domuz burnu dediğimiz sonuç ortaya çıkar.

Başarılı rinoplasti ameliyatında üç ana hedef vardır:

  1. Estetik burun ameliyatı olduğu belli olmamalı
  2. Zamanla şişlikler indikçe burunda deformasyonlar oluşmamalı
  3. Rinoplasti esnasında solunum fonksiyonları korunmalı varsa nefes alma problemleri aynı anda düzeltilmelidir. Ankara’da rinoplasti ameliyatını 17-18 yaşından büyük hastalarımıza uygolayabiliyoruz.

Erken yaşlarda yapılacak rinoplasti ameliyatlarında hastanın beklentilerinin gerçek üstü olmaması gerekir. Örneğin kişi bir ünlü kişinin burnunu beğenebilir ancak kendisine, yüzüne uyacak bir burunu cerrahı ile tartışmalıdır. Ben hastalarıma beğendiğiniz burun şeklini getirin, bu tarz size gider mi bunu bilgisayar üzerinde tartışalım diyorum. Oluşacak burun size yakışacak mı? Estetik burun, rinoplasti ameliyatında, ameliyat öncesi hastanın beklentilerini anlamak, beğenebileceği burun modelini oluşturmak çok önemlidir.

Rinoplasti üç boyutlu bir cerrahidir.

Burun yüksekliği, genişliği, kısalığı, burun ucu kalkıklığı gibi parametreler değiştiğinde burunun görüntüsü değişir. Bu yüzden burunun bu parametrelerinin cerrahi öncesi çok iyi değerlendirilip hasta ile çok iyi tartışılmalıdır. Ankara’da yaptığım rinoplasti ameliyatı öncesinde:

  1. Burun uzunluğu,
  2. Burun köprüsünün genişliği,
  3. Burun ucunun tanımlanması (Tip)
  4. Burun deliklerinin genişliği
  5. Burun ucunun kalkıklığı (burun-dudak açısı)
  6. Burun yüzden ne kadar yükseklikte? (burun projeksiyonu)
  7. Beraberinde nefes alma problem var mı?

Değerlendiriyorum.

Rinoplasti ameliyatında doğal görünümün daima ön planda tutulması gerektiğine inanıyorum. Bunun yanında mutlaka güzel bir burun olmalı. Rinoplasti öncesi, hasta beklentilerinin iyi anlaşılması başarılı sonuç için önemlidir. Estetik cerrahide amacımız hastamızı mutlu etmektir. Eğer mutlu olmayacaksa operasyonun hiçbir amacı kalmaz. Bigisayar çalışması olmadan estetiği sadece anlatarak açıklamak çok zordur. Resim ya da bilgisayar ortamında yapılacakları göstermek çok daha açıklayıcı oluyor. Hastanın beklentilerinin anlaşılması açısından bu çalışma çok yararlı olur. Bilgisayar çalışmasında gerçekte elde edemeyeceğim sonuçları göstermiyorum. Hatta bazı durumlarda çalışmada daha az iddaalı olup, konservatif davranıyorum. Çalışma üzerinde hem fikir olan hastalar genellikle ameliyat sonrası çıkan sonuçta, büyük bir sürprizle karşılaşmamaktadır.

http://www.ankararinoplasti.com/

İletişim

0 312 466 66 83
Büyükelçi Sok. No:12/10
Kavaklıdere Ankara